3 Shenendehowa wrestlers earn No. 1 seeds

Shenendehowa's Kevin Parker, top, pins Ballston Spa's Jake Cook in a championship match during the Section II Class A wrestling tournament Saturday, Feb. 6, 2016 in Ballston Spa. (Michael Kelly/Gazette Sportswriter)Shenendehowa's Kevin Parker, top, pins Ballston Spa's Jake Cook in a championship match during the Section II Class A wrestling tournament Saturday, Feb. 6, 2016 in Ballston Spa. (Michael Kelly/Gazette Sportswriter)

BY MICHAEL KELLY
Gazette Sportswriter

Top-four seeds for each weight class in both Division I and Division II were released Wednesday for this weekend’s Section II wrestling tournament.

From Shenendehowa, Kevin Parker, Kiernan Shanahan, and Kevin Guardino received No. 1 seeds.

Winners from the Feb. 13-14 tournament at the Glens Falls Civic Center earn an automatic bid to the state championships, slated for Feb. 26-27 at Times Union Center in Albany.

Division I

99 — 1 – Trent Svingala (AA); 2 – Brock DelSignore (SGF); 3 – Jake Kimble (Col); 4 – Cody Deuel (Shen); 106 — 1 – Michael Gonyea (Colum); 2 – Antoine Grace (Q); 3 – Ryan Encarnacion (Sar); 4 – Zach Mandsager (Schen); 113 — 1 – Trent Nadeau (Colum); 2 – Shiva Bhoge (Moh); 3 – Anthony Canova (BC); 4 – Tristan Biviano (Sar).

120 — 1 – John Devine (Colum); 2 – Jordan Sartin (Sar); 3 – Andrew Dennis (AP); 4 – Caiden Mondore (LS); 126 — 1 – Kiernan Shanahan (Shen); 2 – Josh Reed( Schen); 3 – David Wolanski (Gui); 4 – Devin Wright (BC); 132 — 1 – Christian Grumuglia (BH); 2 – Max Tempel (AP); 3 – Dietrich Hartman (Shen); 4 – Will Hughes (Q).

138 — 1 – Kevin Guardino (Shen); 2 – Matt Saville (SGF); 3 – Nick Robbins (Q); 4 – Rowan Braga (BC); 145 — 1 – Antonio Zamora (Schen); 2 – Kyle Jasenski (AA); 3 – Jon Law (Q); 4 – Rob Stagnitta (BC); 152 — 1 – Anthony Laniewski 2 – Ryan Moore (LS); 3 – Jared Bruno (Q); 4 – Andrew Fountain (AP).

160 — 1 – Eoghan Sweeney (Nisky); 2 – AJ Melendez (Schen); 3 – Anthony Dinallo (Shen); 4 – Zach Zebrowski (AA); 170 — 1 – Tyler Barnes (BS); 2 – Collin Derboghossian 3 – Tommy O’Neill (Colum); 4 – Anthony Altomer (LS); 182 — 1 – Kevin Parker (Shen); 2 – Brandon Barbagelata (BH); 3 – Jake Cook (BS); 4 – AJ Groesbeck (CBA).

195 — 1 – Dylan Dubuque (Colum); 2 – Marcus Torres (Ams); 3 – Dustin Bruhns (Shen); 4 – Nelson Quinones (Ams); 220 — 1 – Joe Messare (BH); 2 – Garreck Golish (BS); 3 – Joe Galusha (Moh); 4 – David Wingate (Colum); 285 — 1 – Jake Warren(BH); 2 – Chris Garrison (AMS); 3 – Alex Mears (AP); 4 – Spencer Wickert (Sar).

Division II

99 — 1 – Greg Hotaling (CR); 2 – Brandon Mogul (RCS); 3 – Matt Laporte (HoF); 4 – Aiden Cullen (Green); 106 — 1 – Orion Anderson (Schuy); 2 – Ryan Allman (RCS); 3 – Gabe Fisher (HoF); 4 – Trevor Winchell (Warr); 113 — 1 – Dylan Callahan (Scho); 2 – Connor Lyons (Vliet); 3 – Scott Nappi (Cor); 4 – Frank Darwak (MS).

120 — 1 – Dillan Palaszewski (Gal); 2 – Gideon Jardine (HLLG); 3 – Connor Paige (HF); 4 – Austin Lints (Scho); 126 — 1 – Brandon Merchant (CR); 2 – Raffaele Masi (Green); 3 – Anthony Cardinuto (Schuy); 4 – Bryan Kern (MH); 132 — 1 – Zach Lawrence (Dua); 2 – Charles LaBelle (Vliet); 3 – Jason Ashline (WFA); 4 – Cody York (HLLG).

138 — 1 – Josh Bressette (WFA); 2 – AJ Fletcher (CR); 3 – Devin McGill (BKW); 4 – Brandon Gardner (IC); 145 — 1 – Collin O’Brien (Vliet); 2 – Devin Cooper (CR); 3 – Matt Osborne (Schal); 4 – Jake Wideman (BKW); 152 — 1 – Logan Brunick (Tam); 2 – Dillon Warner (Scho); 3 – Ethan Cooper (CR); 4 – Fritz Sheffler (Tam).

160 — 1 – Jason Hoffman (HLLG); 2 – Rob Haas (BKW); 3 – Ryan Marin (Scho); 4 – Stephen Lyons (Vliet); 170 — 1 – Tyler Green (Schuy); 2 – Ryan Harper(Dua); 3 – Ryan Sencer (Coh); 4 – Lucas Morse (WFA); 182 — 1 – Dave Ingraham (RCS); 2 – Mike Sutliff (HLLG); 3 – Zach Peterson (CA); 4 – Noah Neimer (Coh).

195 — 1 – Naphtali Steward ( RCS); 2 – Daniel Hayner (MS); 3 – Colton Dean (SC); 4 – Anthony Moore (Ren); 220 — 1 – Jake Gregory (WFA); 2 – Jody Hermance (Gran); 3 – Reggie Poulin (Coh); 4 – Jack Binder (Warr); 285 — 1 – Keith Houghtaling (RCS); 2 – Mason Osborne (CA); 3 – Lucas Sanders (GF); 4 – Alex Hull (HoF).

About the Author

Michael Kelly
Michael Kelly is a sports reporter for Your Clifton Park and Your Niskayuna, weekly print publications of The Daily Gazette. Kelly grew up in Clifton Park and graduated from Shenendehowa High School in 2006. He is also a 2010 graduate of the Stony Brook University School of Journalism. Kelly's work has been honored by the New York News Publishers Association, the New York State Associated Press Association, and the Associated Press Sports Editors. His work has previously been featured in The (Amsterdam) Recorder, The Saratogian, and Albany Times Union.